Polpora Polon

W 2017 r. przypada 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji firma Polpora stworzyła dwa zegarki Polon, których premiera odbyła się w warszawskim Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (jeden z egzemplarzy został przekazany muzeum i znajduje się w stałej ekspozycji). Wersja męska jest opakowana w płaską (tylko 7,75 mm wysokości) stalową kopertę o średnicy 42 mm i ma bardzo oryginalną tarczę. W jej środkowej części zostały naniesione 84 punkty z masy świecącej. Razem z cyframi 8 i 4 zaznaczonymi mocniejszym kolorem symbolizują liczbę atomową polonu, pierwiastka odkrytego przez Marię Skłodowską-Curie. Masa świecąca pokrywa też pozostałą część tarczy, dzięki czemu prawie cała tarcza świeci w ciemności na zielono.

Polpora Polon (wersja męska)

Polpora Polon (wersja męska)

Pod nazwą modelu znajdującą się w dolnej części tarczy widać też napis: WPZ. To skrót od nazwy „Wysoce Precyzyjny Zegarek” – całkowitej nowości na polskim rynku. Polpora jest pierwszą firmą, która testuje swoje zegarki pod kątem precyzji chodu. Nie robi tego na własną rękę, lecz wysyła mechanizmy do Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie. Każdy mechanizm, który ten test przejdzie, otrzymuje certyfikat dołączony do zegarka (są w nim informacje na temat wahań chodu w kilku pozycjach). W modelu Polon pracuje kaliber Sellita SW300-1 (wersja top chronometr) z automatycznym naciągiem, do którego dodano czarny grawerowany wahnik (mechanizm jest widoczny pod szklanym deklem). Ciekawostką jest też koronka wypełniona czarną emalią. Ta wersja pochodzi z limitowanej serii 50 egzemplarzy. Cena: 5890 zł.

Dwie wersje modelu Polon

Dwie wersje modelu Polon

Damski Polon jest odrębnym bytem, a nie pomniejszoną wersją męskiego zegarka. Ma stalową kopertę o średnicy 35 mm i czarną matową tarczę ozdobioną 84 brylantami o masie 0,143 kr (liczba symbolizuje liczbę atomową polonu). Podobnie jak w męskim modelu, liczby 8 i 4 zostały wyróżnione. Jako napęd posłużył tu kaliber Sellita SW300-1 z automatycznym naciągiem, do którego także dodano czarny grawerowany wahnik. Damski Polon również powstał w limitowanej serii (30 egzemplarzy). Cena: 8890 zł.

Polon w wersji damskiej

Polon w wersji damskiej